Z vázy na zahradu

Dostaly jste milé dámy také krásné řezané růže? A pomalu začínají ztrácet své kouzlo a vadnou? Jestli se z nich chcete těšit delší dobu, vyzkoušejte s námi jeden jednoduchý domácí trik! Když se povede, můžou se přestěhovat z domu na zahradu a dělat vám radost mnohem delší dobu. Stojí to za pokus!

červená růže 

Tak nejdříve za pomoci ostrého nože odřízněte květ. Spodní část stonku také trochu seřízněte. Ze zbytku odstraňte všechny lístky. Měla by vám zůstat část stonku o délce asi 20 – 25 centimetrů.

 růže v košíku

Základ je připravený a jdeme na to! Poradíme vám hned tři možné domácí způsoby, jak růžičku přimět k tomu, aby zakořenila. Doporučujeme vyzkoušet všechny tři, každou na jiném stonku.

 

První tip

Připravte si nejdříve roztok z droždí. Použijte 1 litr vody a 100 mg droždí. Stonky pak umístěte do roztoku tak, aby byla ponořena asi jejich třetina. Nechte je v něm 24 hodin. Pak je vyndejte a opláchněte teplou vodou. Potom je dejte do nádoby s vodou a umístěte v místnosti s pokojovou teplotou. Měla by být na slunečném místě. Vodu pravidelně měňte a dolévejte tak, aby byla ponořena asi polovina stonků.

 žluté růže

Druhý tip

Začněte opět přípravou „živného“roztoku. Tentokrát v 1 litru vody rozpusťte lžičku medu. Stonky do něj umístěte opět tak, aby v něm byly ponořeny z jedné třetiny. Pak postupujte tak, jako v předchozím tipu, pouze s tím rozdílem, že je nemusíme oplachovat teplou vodou.

 

Třetí tip

Tentokrát použijeme k „oživení“ 1 litru vody 10 kapek čerstvé šťávy z listu Aloe vera. Aloe se postará o posílení imunity stonků a urychlení tvorby kořenů. Stonky tentokrát nechte v roztoku, udržujte hladinu tak, aby byly ponořeny z poloviny. Po deseti dnech přidejte asi 5 – 7 kapek šťávy z listu Aloe vera.

 

Když pustí stonky dostatečně silné kořínky, přesaďte je do květináče se substrátem pro růže. Na jaře je přemístěte ven a až si tam „zvyknu“, můžete je přesadit i na záhon!