S dětmi na lyže

České ski areály nabízí velké možnosti, jak zabavit menší či malé děti na sněhu. Nabízí samozřejmě i mnoho aktivit pro větší lyžaře. Víte ale vůbec, kdy se s dětmi vydat poprvé na lyže aniž by to neohrozilo jeho tělesný vývoj?
kluk ve sněhu

KDY JE TEN SPRÁVNÝ ČAS
·         Na lyžeby se dítě mohlo postavit již dříve, ale sjíždět svahy až okolo 3 až 4 let i později. Menší děti totiž není dostatečné vyvinuté a nechápe, co se po něm chce.
·         Na běžkyby si mělo počkat ještě déle. Do věku 5 až 6 let. Až nyní mají dostatečnou rovnováhu, koordinaci pohybu a sílu v rukou pro odpichování hůlkami.
·         Lyže jsou vzhledem k volným nohám pro menší děti vhodnější, u malých dětí začněte proto s výukou na snowboardu až po 7. roce. Díky připnutým nohám hrozí ošklivé pády. Snowboard se navíc sám nevypne jako lyže.
·         Pokud chcete spojit zimní sporty i s bruslením, pak počkejte do 4. Roku. Tehdy se dostatečně vyvine kotník.
lyžařský vlek
LYŽAŘSKÁ ŠKOLA DÍTĚ NAUČÍ
Nebojte se svěřitvaši ratolest do rukou mladých instruktorů. Ale pro klid v duši si můžete nechat ukázat jejich osvědčení o způsobilosti k výuce. Stačí hodina denně s učitelem a za pár dnů dítě jezdí. Instruktoři znají metodické postupy i techniku.
Dítě většinou přijímá pokyny lépe než od rodiče. Navíc se s instruktorem nevzteká a nevymýšlí si. S rodiči si děti často kladou podmínky a odměny. Nepřežeňte první dny na sněhu. Zpočátku se vyhněte vlekům.
Dokud nezvládnou lyžařské dovednosti, do kopce choďte jen pěšky či použijte posuvných pásů a míst určených k výuce.
KAM SEVYDAT NA LYŽE?
Mezi vyhledávané  skiparky, které nabízí pro děti něco extra, patří:
·         Skiareál Kašperky v Kašperských Horách: lyžaři mohou projíždět na lyžích slalomové dráhy s podjezdy, tunely a pohádkovými postavičkami či zvířaty.
·         Monínecležící pár desítek kilometrů za Prahou se pyšní sjezdovkami pro děti, adrenalinovým snowtubingem, neboli jízdě na duších i pohyblivým kobercem.
·         V okolí Olomouce, ve skiareálu Hlubočky je krom lyžařského zázemí i vyhřívaná herna pro děti.
·         Na Šumavě v Zadovějsou ideální cenové podmínky pro rodiny s dětmi fíky tzv. Familly passům.
sjezd na talíři
·         Skiareál Lipnoocení děti pro svou sportovní rozmanitost lyží, běžek a bruslí. Bruslit se dá na zamrzlé lipenské přehradě.
·         V Beskydechje mezi rodinami s dětmi oblíbený skiareál Bílá a v Jeseníkách skiareály Karlov pod Pradědem či Kopřivná. Oba parky nabízí špičkové zázemí pro výuku lyžování i zábavu na sněhu.