Peníze na dárky

            Blíží se Vánoce a s nimi i řada problémů. Úklid, pečení cukroví, a především nedostatek financí na nakoupení balíčků pod stromeček. Bylo by možné své blízké potěšit, a přitom neutratit celou výplatu? Uvádím zde pár typů, jak to zařídit, aby Vánoce nebyly předražené, ale zároveň zůstaly pro všechny šťastné a veselé.
 veselé vánoce
1, Sami něco vytvořte
            Vlastnoručním výrobkem ukážete druhému člověku nejlépe, jak je pro Vás důležitý, že ho máte rádi, a přitom neutratíte ani korunu. Samozřejmě byste mohli čas věnovaný tvorbě dárku strávit v práci a za vydělané peníze něco koupit. Možná byste svému příteli předmětem z továrny udělali radost, protože by ho zrovna potřeboval, ale také se může stát, že ho hned po svátcích vyhodí do koše jako neužitečný. Osobním dárkem vyrobeným s láskou však uděláte radost vždy. Vůbec nezáleží na tom, zda půjde jen o drobné přáníčko, vyšívaný šátek či celou vyřezávanou skříň z ebenového dřeva. Je-li podarovaný Váš přítel, bude pro něj nejdůležitější osobní rovina, uvidí, že Vám na něm záleží. Není-li, nemusíte se s dárkem pro něj příliš zabývat. Kupte mu čokoládu či salám, dle jeho vkusu. Tím si odbydete povinnost podarovat ho a víc řešit nemusíte.
 
2, Zkuste zakoupený výrobek vylepšit
            Pokud nechcete sami tvořit, můžete zakoupený dárek alespoň něčím vylepšit. Velmi dobře hodnocené, zejména od starších členů rodiny, bývají balící papíry ze společných fotografií. Nemusíte je nechávat vyvolat a tím opět utrácet, stačí je doma barevně vytisknout. Tak navíc ušetříte za jiné balící materiály a prarodiče si užijí dárek nejen po rozbalení, ale i před ním.
 peníze u peněženky
3, Dárky v novoročních slevách
            Máte-li stálé přátele, které chcete podarovat i příští rok, rozhlížejte se po vhodném dárku hned po Vánocích. V lednu Vám budou nabídnuty ceny, o nichž se před Štědrým dnem nikomu ani nesnilo a jistě by byla škoda jich nevyužít. Bohužel ne vše lze kupovat rok dopředu, proto by bylo z hlediska peněz nejvýhodnější posunout si Vánoce, či alespoň tradici se stromečkem a dárečky, na 24.ledna. Peněženka Vám tuto změnu vřele doporučuje, ale srdce hovoří proti. Finance se mění tak, jak je třeba, ale tradice vždy zůstávají naší jistotou.