Kolik stojí školní lyžařský kurz + tipy jak ušetřit

            Se začátkem zimní sezony začínají i školní lyžařské kurzy. Z rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání vyplývá, že jsou povinnou součástí výuky pro žáky sedmých ročníků. Statistika ale hovoří jasně – absolventů lyžařských kurzů ubývá. Důvodem je často poměrně vysoká finanční náročnost. Kolik bude stát vaši ratolest účast na kurzu?
sjezdové lyžování
            Záleží především na destinaci. Učitelé, kteří mají konání kurzů na starost, se snaží volit finančně co možná nejúspornější místa. Cena ubytování se pohybuje v rozmezí od 2 500-3 500 Kč. Většinou se jedná o 4- 5 nocí a stravování bývá zahrnuto v ceně.
            Další významnou položkou je pořízení skipassu. Zde nejvíce záleží na kvalitě a lokaci lyžařského areálu. Šumava nabízí 4 denní skipasy v rozmezí 1000 – 1500 Kč, ve vyhlášených Krkonošských areálech si ale můžete připravit o v průměru až 500 Kč více.
sníh na lyžích
            V neposlední řadě se do ceny promítá doprava na místo. Zde jsou v nesporné výhodě školy v horských oblastech, které většinou za dopravu na lyžařský kurz nemusejí utratit horentní sumy. Místo objednání autobusu si vystačí s hromadnou dopravou a vy můžete počítat s cca 100 Kč. Pokud však vaše děti navštěvují školu, která to má k nejbližšímu areálu 100 km, počítejte s tím, že škola pravděpodobně objedná autobus až na místo určení. Cena dopravy je tak mnohonásobně vyšší. Dopravci si účtují cca 50-80 Kč na 1km cesty. Záleží pak na počtu účastníků, mezi které se doprava rozpočítá. Sto kilometrová zpáteční cesta tak vyjde přibližně na 16 tisíc korun, pokud jede třicet dětí, vychází to cca na 500 Kč na hlavu.
            Rozpětí cen lyžařských kurzů je tak značné. Většinou se však pohybuje od 3 500 Kč po 5 000 Kč za pětidenní kurz. Pokud se přesto rozhodnete dítě na lyže vyslat, musíte počítat s dalšími výdaji:
·         potvrzení o seřízení vázání – cca 150 Kč
·         potvrzení od lékaře o zdravotní způsobilosti – 200–400 Kč
·         kapesné – cca 50 Kč/den (pokud je strava v ceně pobytu)
Významnou položkou je také pořízení lyžařského vybavení. Pokud je vaše ratolest začínající lyžař bez zkušeností, nepořizujte nové (ani bazarové) vybavení. Zajděte do půjčovny (lyžařský komplet cca 1 500/týden). Samozřejmě – pokud škola půjčuje vlastní vybavení – využijte toho. Pokud ne, můžete se poptat dalších škol v okolí, pravděpodobně uspějete a cena je nesrovnatelně nižší!