Čínská medicína a Ajurvéda pro nastolení dobrého zdraví

Čínská medicína a Ajurvéda jsou několik tisíc let staré léčebné systémy pocházející z oblastí Číny a Indie. Název alternativní medicína není tedy úplně namístě, protože jsou podstatně starší než naše západní medicína. K nám do Evropy se začali dostávat až v poslední době. V případě čínské medicíny po revoluci. Ajurvéda u nás zatím není tak populární a teprve se začíná rozvíjet.

stetoskop na zprávě 

Čínská medicína

Čínská medína u nás v poslední době výrazně nabyla na popularitě. Jejího praktika snadno najdete ve většině větších měst, popřípadě existuje i možnost bezplatné online diagnostiky na stránkách Petra Hofmana.

Hlavním nástrojem Čínské medicíny je bylinná terapie. Bylinky jsou podávány ve formě kuliček, tabletek a odvarů. Bylinné směsi obvykle obsahují mnoho bylin. Tím je dosaženo většího a vyrovnanějšího účinku. Byliny jsou předepisovány každému individuálně a není tak možné si nějaké koupit, pouze na základě toho jaké u sebe pozorujete příznaky.

Dalšími nástroji čínské medicíny jsou akupunktura, akupresura, Tuina masáž a Qi Gong. U nás je z nich nejčastěji používána akupunktura. Ta se u nás obvykle provádí maximálně jednou týdně, zatímco v Číně se mnohdy provádí denně, dokud není nastolena rovnováha a dosaženo zlepšení zdravotního stavu. Proto je potřeba počítat s menšími účinky a spoléhat se především na bylinnou terapii.
potřeby na čaj

Ajurvéda

Ajurvéda se podobně jako Čínská medicína zaměřuje na člověka jako celek a neléčí pouze příznaky. Oproti Čínské medicíně klade mnohem větší důraz na individuální konstituci člověka a jeho životní styl. Ajurvédský lékař nejprve určí vaši konstituci pomocí diagnostiky tepu. Poté vám předepíše vhodný jídelníček, cvičení a poradí s životními návyky. Silnější byliny jsou potřeba pouze v závažnějších případech.

Kvůli tomuto důrazu na životní styl je Ajurvéda vhodná pouze pro lidi, kteří jsou ochotni na sobě pracovat a radikálně změnit svůj životní styl a stravovací návyky.

Dalšími nástroji Ajurvédy jsou např. Jóga, detoxikační procedura Pančakarma a Ajurvédská olejová masáž.

Další její nevýhodou je nedostatek jejích lékařů u nás v Česku. Nejvíce jich ordinuje v Praze, ve zbytku státu jich, ale mnoho nenaleznete.