Působení barev v interiéru

Módní trendy se prosazují nejen v barevnosti bytového zařízení, ale i ve výmalbě. Velké barevné plochy stěn ovlivňují naši psychiku, a proto musíme prozíravě volit nejen barvy, ale i odstíny. Přirozené jsou pro nás přírodní tóny, které jsou našemu podvědomí nejbližší. Proto nás tak uklidňují zelená a modrá, kterých v přírodě najdeme nejvíce.
Barvy do interiéru vybíráme zásadně podle denního osvětlení. Je známo, že světlé odstíny dokážou místnost opticky zvětšit a „provzdušnit“, naopak tmavé ji zmenšují a vyvolávají pocit stísněnosti.
kancelářské prostory
Světlé valéry mají neutrální efekt a nedráždí, proto se nejlépe uplatní na stěnách a stropě. Bílá je sice nevýrazná, ale vnese vzdušnost i do toho nejmenšího prostoru. Smetanová, béžová, kávová, stříbrná a taupe evokují eleganci, vytříbenost a ve vzájemné kombinaci vzbuzují zdání přepychu. Dokonale vyniknou v obývacím pokoji a společenských místnostech. Interiér, zařízený v pastelových tónech, vnímáme pozitivně, dalo by se říct, že se nám neomrzí ani po delším čase. Pro svůj uklidňující účinek se pastelová výmalba doporučuje zejména do ložnic.
žlutá zeď
Syté barvy na zdech mohou rušit a znepokojovat, proto působí přirozeněji na podlaze a vodorovných plochách. Výrazné odstíny volíme spíše jako akcent na menších předmětech a doplňcích, tam je také můžeme častěji střídat podle nálady nebo sezónních trendů.
Teplé barvy působí útulně, uklidňují, a proteplí místnosti obrácené na sever. Žlutá připomíná slunce, aktivuje, motivuje, odstraňuje negativní myšlenky. Právě tak malé množství oranžové, která podporuje komunikaci a svým optimismem zahání deprese. Špetka červené zlepšuje náladu a vyvolává chuť k jídlu, ale ve větší ploše dráždí a podporuje vznětlivost.
Studené odstíny se skvěle hodí do jižně a západně orientovaných pokojů. Modrá a zelená navozují pocit bezpečí, pohodu, soulad, pomáhají nám relaxovat a soustředit se. Ideálně se hodí do pracovny či kanceláře, kde můžete mít dokonce lepsi-vysledky-diky-barvam/.
Zemité tóny vyvolávají dojem spolehlivosti a stability, proto s takovou oblibou používáme na podlahách hnědou; budí zdání domácí pohody, pohodlí a bezpečí.
hnědá sedačka
Černá nám připomíná noční oblohu a výrazně zmenšuje prostor nebo objem. Šedá, evokující zatažené nebe, zase vyvolává úzkost a útlum. Opatrně proto s černou a tmavší šedou, zvlášť podléháte-li na podzim a v zimě smutku či depresím.