Vše, co potřebujete vědět o plechové střeše!

Po druhé světové válce se na našich střechách začal objevovat zinek. Když se ukázalo, že zinek má mnohem lepší mechanické vlastnosti než předchozí kovové střešní materiály, výrobci začali ještě zlepšovat jeho kvality. Slitina zinku a titanu je nejen pevná, ale také efektní krytina. Nejběžnější kovovou krytinou současnosti je pozinkovaný plech, který se bez údržby dožije 50 let. Oblibě se těší zejména díky dobré ceně. Při pravidelné údržbě se jeho životnost zdvojnásobuje.
plechová střecha
Dokonalý imitátor
Malorozměrná krytina umí dokonale kopírovat keramickou. Většinou se vyrábí z ocelového pozinkovaného plechu lisováním s konečnou plastovou úpravou. Propracované střešní systémy nabízejí kompletní příslušenství včetně hřebenáčů, odvětrávacích prvků či sněhozábran. Velkoplošné plechové krytiny jsou v nabídce tvarované nebo hladké. Tvarované vlnité nebo trapézové plechy dnes objevíme na průmyslových stavbách. Hladké plechy často zdobí skvosty moderní architektury s využitím přírodního vzhledu mědi nebo titanzinku.
Nepřeberte
Jisté je, že je z čeho. Zatímco běžného spotřebitele zajímá zejména vzhled a cena, projektant musí zohlednit více aspektů – vhodnost materiálu v dané lokalitě, větrnost, množství sněhu, typ střešního pláště a neméně podstatný je i sklon střechy. To vše spolu s typem krytiny ovlivňuje naddimenzování nosnosti celé konstrukce. Barvou střechy můžete mezi ostatní zapadnout nebo naopak odlišovat se až "křičet". Jak se říká, každému podle chuti.
 komín na střeše
Plusy plechu
1.       při použití větších prvků vznikne málo spár, a tím je menší riziko netěsností a zatékání střechy
2.       ohnivzdornost
3.       dá se využít na všechny sklony střech
4.       poměrně jednoduché krytí při složitých nebo zakřivených střešních plochách
5.       snadné připojení k okapu a ke střešním otvorem
6.       rychlá montáž
Mínusy plechu
1.       vysoká vodivost tepla, která při nesprávné realizaci způsobuje tepelnou nepohodu v podkroví
2.       nízká schopnost pohlcovat zvuky při nedostatečné izolaci. Projevuje se při padání deště nebo krup rušivým zvukem. Zvýšenou hlučnost dopadajícího deště na kovovou střechu eliminujte důslednějším výběrem tepelněizolačních materiálů. Každá tepelná izolace má i zvukově izolační vlastnosti. Informujte se o nich.
3.       při velkých plochách a délkách je potřeba počítat s tepelnou roztažností